Zaglavlje CV-ja na vrhu strane sadrži vaše ključne kontakt informacije: ime, zanimanje, adresu, broj telefona i imejl. Pored toga što obaveštava poslodavce kako da vas kontaktiraju, zaglavlje je takođe važan element u dizajnu, koji daje malo vizuelnog šarma vašem CV-ju. Ne bi trebalo da bude kitnjasto ili neozbiljno, već bi trebalo kreativno koristiti fontove, razmake, raspored, dizajn i nešto boje.
Zaglavlje je lako napisati, jer već znate sve ove informacije napamet, ali je to najizazovniji deo CV-ja za dizajniranje. Zato predlažemo da koristite unapred dizajnirano zaglavlje CV-ja gde je raspored već urađen za vas. Sve što treba da uradite je da unesete svoje kontakt informacije, pritisnete dugme i gotovo - dobili ste lepo zaglavlje na vrhu strane.
Milan Milanović
Akademski koordinator
Rezime CV-ja, poznat i kao profil ili lična izjava, je neka vrsta „apstrakta“ ili „sažetka“ na početku naučnog članka. On sažima glavne tačke svega što sledi u samo nekoliko pažljivo odabranih reči.
Koja je vaša glavna prednost? Bilo da je u pitanju vaše višegodišnje iskustvo kao edukatora, diploma stečena sa najvišim počastima ili revolucionarna disertacija o seksualnom životu žaba, sigurno postoji nešto što vas izdvaja. Istaknite to ovde, u nekoliko redova na vrhu vašeg CV-ja, koji sažimaju ono što vas čini odličnim u onome što radite.
Iskusan i entuzijastičan akademski koordinator koji sa strašću pristupa obrazovanju i razvoju obrazovnih programa. Vešt u nadgledanju inicijativa za obrazovne programe, razvoja zaposlenih i akademskih programa usmerenih ka uspehu. Dobar komunikator koji radi na postizanju bolje budućnosti za današnju omladinu.
Ako tražite posao u akademskim krugovima, verovatno već imate određeno radno iskustvo. Možda niste bili šef katedre za francuski jezik na Sorboni poslednjih 10 godina, ali i dalje imate ono „nešto“, da ne kažemo ono „je ne sais quoi“. Hajde da radimo na tome.
Ako imate istoriju akademskih poslova, navedite ih ovde obrnutim hronološkim redosledom, navodeći ime i mesto svakog poslodavca, godine koje ste proveli na tim pozicijama i šta ste postigli na svakom od tih poslova. Budite konkretni, koristite činjenice, brojke i merljive ključne tačke gde god je to moguće.
Radno iskustvo, Akademski koordinator u Gimnazija 9. maj, Niš
August 2013 — August 2019
Pomoćnik nastavnika u Osnovna škola Petar Petrović Njegoš, Niš
July 2011 — July 2013
Zamenik nastavnika u Osnovna škola Stefan Nemanja, Niš
September 2010 — Sadašnjost
Kada dođe vreme da sastavite odeljak o obrazovanju u vašem akademskom CV-ju, trebalo bi da osetite da ste potpuno na svom terenu. Ako imate doktorat, navedite to prvo. Ako imate master, stavite to na drugo mesto. Međutim, ako ste tek završili osnovne akademske studije, ali možete da se pohvalite da ste bili šampion u ispijanju piva u vašoj studentskoj organizaciji, pomenite samo osnovne studije.
Akademska dostignuća su očigledno relevantna u svakom akademskom CV-ju i možda je vredno truda malo ući u detalje. Ako ste imali odličan prosek ocena, bili član počasnih društava ili urednik studentskih novina, sve to može biti vredno pomena
Diplomirani metodolog razredne nastave, Pedagoški fakultet, Sombor
August 2010 — December 2012
Diplomirani profesor engleskog jezika i književnosti , Filozofski fakultet, Niš
August 2006 — May 2010
Svaki CV bi trebalo da uključi kratku ali pažljivo odabranu listu veština - stvari u kojima ste izuzetno dobri. To će se razlikovati za svako zanimanje, od računovodstva do zoologije.
Obično ova lista uključuje tzv. „tvrde“ veštine (stečene obukom i iskustvom) i „meke“ veštine (urođene veštine snalaženja s ljudima koje vas čine dobrim komunikatorom, slušaocem ili liderom). Poznajete svoju oblast, tako da istaknite razloge zašto ste dobri u njoj