Prva stvar koju menadžeri nadležni za popunjavanje pozicije na koju se prijavljujete vide u CV-ju nakon vaših kontakt podataka je rezime, poznat i kao profil ili lična izjava. To je vaša prilika da se predstavite na svoj način, u najboljem mogućem svetlu i da prikažete svoje profesionalne veštine i strasti.
Nemojte biti previše skromni - budite samouvereni u pogledu svojih postignuća, doprinosa, kvaliteta i produktivnosti. Ako sebe ne predstavite kao snažnog kandidata za posao, niko drugi to neće učiniti.
Ja sam iskusan i posvećen farmaceut koji uspešno pruža farmaceutske usluge. Imam veliko iskustvo u kliničkoj farmakologiji i upravljanju lekovima. Posedujem opsežno znanje o poslovanju apoteke, upravljanju apotekama i lekovima. U praksi je dokazano da pravilno savetujem kupce i da imam empatičan odnos prema njima. Posedujem vrhunske tehničke i komunikacione veštine potrebne za postizanje uspeha u užurbanom radnom okruženju.
Ovde regruterima nećete reći samo gde ste radili, već i šta ste postigli. Budući da ste kandidat za radno mesto farmaceuta, nadamo se da imate evidenciju prethodnih radnih iskustava u ovoj oblasti. Međutim, bez obzira na obim vašeg iskustva, važno je da brzo privučete pažnju menadžera nadležnog za popunjavanje pozicije na koju se prijavljujete.
Kao što smo napomenuli iznad, treba da navedete vaše poslodavce u obrnutom hronološkom redosledu. Veoma je bitno da navedete najrelevantnije i najimpresivnije informacije na početku ovog odeljka. Takođe, ispod naziva svakog poslodavca trebalo bi da navedete tačke u kojima ćete istaći vaša postignuća, doprinose, projekte, činjenice i brojeve.
Izbegavajte da govorite da ste „bili odgovorni“ za nešto i umesto toga recite šta ste zapravo postigli. Na primer, „Uspešno sam obradio/la oko 12.000 recepta preuzetih od pacijenata“ mnogo je delotvornije od „Odgovoran/a za obradu recepata preuzetih od pacijenata”.
Ako ste nedavno diplomirali ili još uvek studirate, obavezno navedite stažiranje ili srodno iskustvo. U nekim slučajevima, čak i radno iskustvo u potpuno nepovezanoj oblasti može vam pomoći da prikažete svoju pouzdanost, širinu iskustva i/ili veštine u radu s ljudima.
Honorarni farmaceut u Domu zdravlja, Niš
Oktobar 2014 - Avgust 2019
Farmaceut u Apotekama Benu, Niš
Jul 2012 - Septembar 2014
Ova odeljak CV-ja trebalo bi da bude prilično jednostavan za farmaceute. Predstavite obrazovanje i akademske kvalifikacije koje vas čine kompetentnim za ovaj posao u obrnutom hronološkom redosledu, od najvišeg do najnižeg nivoa.
U SAD, farmaceuti moraju da poseduju diplomu doktora farmacije (Pharm.D.) i licencu za bavljenje farmacijom. Farmaceuti proučavaju hemiju, biologiju, fiziku, farmakologiju i medicinsku etiku. Preduslov za upis na studijski program farmacije je najmanje dve godine osnovnih studija, iako je za neke programe potrebna diploma četvorogodišnjih osnovnih studija. Kandidati za studijski program farmacije u SAD-u obično moraju da polože ispit za upis na farmaceutski fakultet, a studijski programi farmacije obično traju četiri godine.
Neki farmaceuti obavljaju pripravnički staž u trajanju od jedne do dve godine kako bi dobili dodatnu obuku. Takođe, mnogi pohađaju kurseve kontinuiranog obrazovanja kako bi bili u toku sa napretkom u farmakologiji.
Da bi radili u Sjedinjenim Američkim Državama, doktori medicinskih nauka iz oblasti farmacije moraju da polože nekoliko ispita da bi stekli licencu. Jedan od tih ispita je ispit za licencu farmaceuta u Severnoj Americi, a drugi je ispit iz farmaceutskog zakonodavstva za više država. (Drugi uslov se ponekad ispunjava polaganjem posebnog državnog ispita.)
Sertifikati iz brojnih specijalnosti dostupni su kod različitih predavača. Možete pregledati neke od dostupnih sertifikata, uključujući farmakokinetiku, bezbednost lekova, urgentnu medicinu i nutritivnu podršku na veb-sajtu Američkog udruženja bolničkih farmaceuta.
Magistar farmacije, Medicinski fakultet, Niš
Avgust 2012 - Avgust 2014
Diplomirani biolog, Prirodno-metematički fakultet, Niš
Avgust 2008 - Maj 2012
Istaknite vaše tehničke sposobnosti i „meke veštine“ u komunikaciji s ljudima. Neke ključne veštine farmaceuta možda se ne uklapaju najbolje u prethodno navedene delove CV-ja. Tu dolazi do izražaja odeljak sa veštinama.
Da li govorite strani jezik, što vam omogućava da se sporazumete sa pacijentima iz drugih zemalja koji ne govore vaš jezik? Da li imate veštine u oblasti poslovnog menadžmenta koje bi bile korisne u upravljanju farmaceutskim poslovima? Da li imate veštine u radu sa računarom koje vam pomažu da se snađete u sistemima elektronskih zdravstvenih kartona? Sve ove veštine treba da budu pomenute.
Takođe, nemojte zanemariti svoje međuljudske veštine u ophođenju sa pacijentima i kolegama, kao što su veštine komunikacije. Farmaceuti moraju dobro da komuniciraju sa pacijentima, kao i da identifikuju sve alergije, objasne kako i kada treba uzimati lekove i daju savete o tome šta treba raditi u slučaju bilo kakvih nuspojava. Slično kao rezime CV-ja, odeljak sa veštinama vam omogućava da se pohvalite svojim sposobnostima. Obično je to najmanji, najsažetiji deo vašeg CV-ja, ali ono što navedete ovde može biti ključno.
Sastavite opširnu listu svih veština koje posedujete. Uključite čak i one koje delimično posedujete. Zatim, sa ove liste koju držite pri ruci, izaberite one koje su najprikladnije za konkretnu prijavu za posao. Zapamtite da je ovo sažeta lista sa tačkama, pa se uverite da svaka reč ima težinu.