Da biste maksimalno iskoristili svoju potragu za poslom, morate da znate gde se nalaze poslovi i kako ih najbolje ciljati. Naravno, kada pomislite na posao kuvara, pomislite na restoran. Međutim, kuvari rade na mnogim mestima za koja možda u početku ne pomislite da predstavljaju restoran. Sedišta mnogih firmi imaju kantine, kao i bolnice, muzeji, zabavni parkovi i ustanove kulture.
Kao neko ko traži posao, evo nekoliko primera pitanja koja treba da postavite sebi pre nego što izradite svoj CV za posao kuvara:
Vaša ličnost je važna u kuhinji u kojoj je neophodan timski rad, a rezime vašeg CV-ja je mesto za isticanje vaše kolaborativne prirode i odličnih komunikacijskih veština. Primer rezimea takođe može sadržati nešto o vašem iskustvu, obrazovanju (ako je relevantno) i vrhunskim kulinarskim veštinama.
Imate na raspolaganju oko 3-5 rečenica u ovom odeljku CV-ja, u zavisnosti od prostora, da opišete sebe profesionalno i da sumirate najbolje od svog radnog iskustva. Kako se slažete sa ostalim kuhinjskim osobljem? Da li ste dobro raspoloženi pod pritiskom? Da li pomažete kada je to potrebno? Ostajete li mirni kada naiđe gužva? Na kraju krajeva, vi ste kuvar, pa profilom u vašem kuvarskom CV-ju naterajte vodu na usta tim menadžerima koji su zaduženi za zapošljavanje! Opišite svoju specijalnost ako je imate. Koristite kreativan, opisni jezik.
Ja sam vredan kuvar sa višegodišnjim radnim iskustvom u kuhinjama u kojima se obroci brzo pripremaju. Vešt sam prilikom saradnje sa drugim kulinarskim profesionalcima i posvećen postizanju ciljeva i zadovoljstvu klijenata. Koristim bezbednosne i higijenske prakse prilikom pripremanja hrane i održavam prostor za pripremanje hrane organizovanim i čistim. Imam iskustvo u rukovanju raznvrsnom opremom i priborom za kuvanje. U kolektiv donosim napredne tehnike pripremanja hrane i umeće pravorvremenog serviranja odlične hrane.
Odeljak o istoriji zaposlenja u CV-ju kuvara je mesto gde možete da ilustrujete sve veštine koje ste naučili u svojoj karijeri, ali nemojte jednostavno nabrajati po stavkama opise poslova. Umesto toga, profesionalni CV treba da pokaže vašem potencijalnom poslodavcu po čemu se izdvajate od ostalih kuvara i šta ste već postigli.
To možete učiniti posmatrajući svoju istoriju zaposlenja u kulinarstvu kao niz izazova koje ste prevazišli. Možda ste već napredovali na lestvici od kuvara do nečeg više, ili možda želite da napravite taj skok sada. Da biste krenuli napred, morate dokazati da već imate neophodne veštine i da ste sposobni za kontinuirani rast i usavršavanje.
Kuvar u Dagi Plus, Niš
Septembar 2012 - Septembar 2019
Glavni kuvar u Trattoria da Roberto, Niš
Jul 2007 - Avgust 2012
Pomoćni kuvar u Restoranu Pleasure, Niš
Septembar 2005 - Jun 2007
Budući da možete postati kuvar samo sa srednjom školom, vaš odeljak o obrazovanju možda neće zauzeti mnogo prostora u vašem CV-ju, i to je sasvim u redu. Važno je da menadžer restorana zna da li ste prošli neku formalnu obuku za kuvanje ili neki drugi profesionalni razvoj. Mnoge škole nude kurseve za kuvare na kojima možete naučiti osnove bezbednosti hrane, veštine korišćenja noža i kako da pratite nove recepte. Ako ste pohađali neki od ovih kurseva i tek počinjete svoju karijeru, navedite to ovde.
Obuka koju prolazite na konkretnom poslu koji radite je veoma bitna u vašoj karijeri, ali nemojte potcenjivati sve kurseve koje ste pohađali da biste stekli znanja o određenim kuhinjama.
Ako ste završili bilo koju obuku za šefa, dodajte i to. Uzmite u obzir sve kurseve kuvanja koje ste možda pohađali, posebno ako ste stekli znanje o nekoj specijalnoj kuhinji ili tehnici kuvanja. Mnoge države takođe zahtevaju da dobijete sertifikat o bezbednosti hrane, pa dodajte i to u odeljak o obrazovanju.
Kuvar/Kulinarski tehničar, Ugostiteljsko-turistička škola, Niš
Jul 2005 - Maj 2009
Odeljak o veštinama u vašem CV-ju je pažljivo osmišljeno navođenje vaših najupečatljivijih talenata i kvaliteta. Baš kao što biste servirali široku paletu hrane na tanjiru sa uzorcima, na isti način želite da budete sigurni da ovde pokazujete raznovrsne veštine.
Trebalo bi da uključite 5-10 svojih talenata najvišeg nivoa, ali oni ne bi trebalo da se odnose samo na kuvanje. Da, važno je da prepoznate kvalitetnu hranu, ali vaše sposobnosti upravljanja vremenom vas takođe čine poželjnijim članom tima.
Napravite „Glavnu listu“ svih zahteva koji se odnose na posao koji želite. Zatim ih kategorizujte u tzv. „tvrde veštine“, ili sposobnosti specifične za posao koje ste naučili tokom godina iskustva, i „meke veštine“, ili one koje su neophodne u mnogim profesijama i koje vas čine dobrim članom tima. Na primer, ako dobro sarađujete sa kolegama, vi ste odličan komunikator ili ste veoma organizovani.