Kao srednjoškolac ili student, možete da budete više usredsređeni na domaći zadatak koji treba da predate sutra nego na utiranje puta ka karijernom uspehu i pripremanje studentskog CV-ja. Ali nema boljeg trenutka od sadašnjosti i što pre napravite CV, bićete bliži finansijskoj nezavisnosti koju vam zapošljavanje može doneti.
Malo slobode, plata, veliki porast samopouzdanja i učenje iz stvarnih životnih situacija — to su samo neki od primera onoga što možete da dobijete od svojih prvih radnih iskustava. Svako radno iskustvo je veoma vredno u ovoj fazi vašeg životnog putovanja.
Ovaj primer i vodič za pisanje CV-ja za studente, kao i naš praktični kreator CV-ja, pomoći će vam da:
- Naučite osnove pripreme odličnog CV-ja
- Napravite svoj prvi impresivan i kreativan studentski CV (čak i bez radnog iskustva)
- Saznate više o modernim praksama zapošljavanja (zapošljavanje zasnovano na softveru i psihologija zapošljavanja koju primenjuju ljudi)
- Naoružate se korisnim primerima rečenica, savetima i trikovima kako biste značajno povećali svoje šanse da vas pozovu na razgovor za posao
Kako napisati CV za studente: šta treba uključiti, a šta izbeći
Evo osnovnih elemenata koje treba (ili ne treba) uključiti u CV za studente:
- Rezime CV-ja (odnosno profil ili lična izjava)
- Odeljak posvećen radnom iskustvu
- Odeljak CV-ja posvećen veštinama
- Odeljak o obrazovanju
- Poređate odeljke po važnosti (Rezime > Obrazovanje > Iskustvo > Veštine)
- Razmislite o svom potencijalnom poslodavcu i uključite informacije/iskustva koja su najrelevantnija.
- Proširite svoju biografiju na više od jedne stranice. Ovo će smanjiti verovatnoću da CV bude pročitan u celosti.
- Proširite odeljke koji su manje važni i da zbog toga najbitniji odeljci budu kraći.
Opcioni odeljci
- Jezici. Ako znate jedan strani jezik (posebno na osnovnom nivou), ovo bi trebalo da navedete samo u odeljku o veštinama u vašem CV-ju. Međutim, ako znate tri ili više jezika, a neke od njih na visokom nivou, možete ih premestiti u poseban odeljak u CV-ju. Ako imate sertifikate o poznavanju stranih jezika, obavezno ih navedite.
Uključivanje dodatnih odeljaka u vaš CV zavisiće od toga koliko je vaš CV u celini obiman. Ako smatrate da već sadrži dovoljno informacija, jednostavno dodajte stvari poput jezika u odeljak o veštinama. Sertifikate dodajte u odeljak o obrazovanju. Ali ako zaista imate problema da popunite celu stranicu, dodatni odeljci vam mogu pomoći.
- Vannastavne aktivnosti. Ovo je opcioni odeljak zbog toga što će većina vaših relevantnih aktivnosti biti navedena u odeljku posvećenom iskustvu. Ovaj odeljak posvećen vannastavnim aktivnostima je potreban samo ako su vaša interesovanja i život van škole toliko ispunjeni da se ne uklapaju u jedan odeljak.
- Hobiji. Ovaj odeljak obično treba izbegavati. To je poslednji pokušaj da popunite prostor u svom CV-ju. Ako očajnički želite da dodate nešto više u svoj CV, činjenice da, na primer, redovno trčite ili vozite bicikl mogu makar nagovestiti da ste energični i disciplinovani.
Nemojte da navodite hobije ili aktivnosti koji ne mogu da se primene u poslu ili ne pokazuju vaše pozitivne kvalitete. Granica ovde može biti nejasna, ali pokušajte da razmišljate objektivno. Na primer, bavljenje glumom u amaterskoj pozorišnoj trupi pokazuje da ste društveni i otvoreni prema ljudima.
Primer rezimea CV-ja: pozitivni portret
Nije nepremostiva prepreka ako nemate puno radnog iskustva. Rezime, ponekad poznat kao lična izjava, daje pozitivnu sliku o vama, opisuje vaše kvalifikacije i prenosi čitaocu vašu odlučnost i energiju. Zbog toga je veoma važno da pažljivo sastavite rezime svog studentskog CV-ja. Izbegavajte klišee i nejasne izjave. Kada napišete odeljak koji sadrži vaš profil, postavite sebi pitanje: Da li bih zaposlio osobu opisanu ovde ako bih pročitao ovaj CV?
U praktičnom smislu, evo nekoliko primera i saveta koje možete pratiti dok sastavljate studentski CV:
- Rezime ne bi trebalo da bude kraći od dve ni duži od četiri rečenice srednje dužine.
- Koristite glagole koji opisuju akciju, konkretan i energičan jezik u svom CV-ju. Umesto „Srednjoškolac traži posao“, napišite „Disciplinovan i vredan učenik traži radno mesto kako bi doprineo timu, učio i razvijao se kao profesionalac.”
- Navedite kontekst i konkretne činjenice gde je to moguće. Umesto „Završio sam srednju školu. Imam razne hobije.” napišite „Isticao sam se u poznavanju algebre i španskog jezika u srednjoj školi. Razvio sam socijalne veštine i otvorenost prema ljudima dok sam pohađao pozorišnu sekciju.”
- Dodajte nekoliko veština i osobina koje bi mogle da budu interesantne poslodavcu. Relevantne veštine i osobine su, na primer, poznavanje jezika, korišćenje računarskih tabela, organizovanje sopstvenog rasporeda ili tačnost.
Prilagodite svoj opis vrsti posla za koji se prijavljujete. Ako tražite posao u uslužnim delatnostima (restorani, prodavnice prehrambenih proizvoda itd.), iskoristite svoj CV da naglasite društveni deo vaše ličnosti. Ako se prijavljujete za posao u kancelariji, navedite kako vam je iskustvo u školi / na projektu pomoglo da steknete veštine primenljive u kancelarijskom okruženju.
Kako napisati CV-jeve za sisteme za praćenje kandidata (ATS, eng. applicant tracking system)
Sve više poslodavaca (posebno srednje i velike kompanije) koristi ovaj softver za upravljanje stotinama prijava za posao koje dobiju. Dakle, šta je sistem za praćenje kandidata i zašto je bitan za vaš studentski CV? Sistemi za praćenje kandidata su softverska okruženja ili programi koji obrađuju i analiziraju CV-jeve pre nego što bilo koji menadžer uopšte dobije priliku da ih vidi.
Kako sistemi za praćenje kandidata funkcionišu i kako prilagoditi svoj CV njima? Sistemi za praćenje kandidata funkcionišu na osnovu ključnih reči ili fraza koje unapred odrede stručnjaci ili menadžeri odgovorni za zapošljavanje. One mogu biti jednostavne kao „diploma srednje škole“ i „upravljanje vremenom“ ili složeni termini koji se koriste u programskim jezicima ili medicinskim sertifikatima. Ove ključne reči se koriste za ocenjivanje vašeg CV-ja u poređenju sa CV-jevima drugih kandidata i filtriranje ili prosleđivanje regruterima.
Prema podacima sajta Youtern, samo 35% kandidata je kvalifikovano za poslove na koje se prijavljuju. Testovi i ankete pokazuju da je prosečno vreme koje kandidat provede čitajući opis posla samo 50 sekundi. NIKAKO nemojte površno čitati oglase, jer će to značajno smanjiti vaše šanse za kreiranje kvalitetnog CV-ja. Što bolje razumete poziciju, veće su vam šanse.
Metod oblaka reči
Ako vam je teško da procenite koji su kvaliteti bitni poslodavcu na osnovu opisa, postoji način da pojednostavite stvari. Ukoliko je oglas previše nejasan ili opširan, postoje alati koji vam mogu pomoći da vizualizujete obrasce koje poslodavac koristi. Koristite servise poput worditout.com ili wordclouds.com (ili slične) kako biste pretvorili nesređene tekstove oglasa u prikaz ključnih reči. Samo kopirajte i nalepite tekst sa kojim imate problema i dobićete sliku na kojoj će češće korišćeni pojmovi biti napisani većim slovima. Koristite ovo da biste uočili obrasce i analizirali šta je bitno.
Savet stručnjaka: Obratite pažnju na tačnu terminologiju koja se koristi u opisu posla. Ljudi često opisuju iste veštine, poslove, stepen obrazovanja i ostalo različitim rečima u zavisnosti od toga gde žive, rade i tako dalje. Obavezno koristite istu terminologiju kao i vaš potencijalni poslodavac.
Ja sam student koji aktivno traži posao, spreman da iskoristi svoje veštine i strast kako bi doprineo misiji kompanije. Tehnički sam vešt i posedujem iskustvo s različitim platformama društvenih mreža, kancelarijskim programima i posedujem napredne računarske veštine. Sa sobom donosim pozitivan stav, spremnost i motivaciju za učenje novih programa.
Primer odeljka o obrazovanju: srž vašeg CV-ja
Budući da ste student, obrazovanje je ono na šta ste potrošili najviše vremena pre nego što ste dobili posao. Iskoristite to. Umesto da razmišljate o obrazovanju kao nečemu podrazumevanom, istaknite ga na stranici vašeg CV-ja.
Dakle, šta treba da uključite u ovaj odeljak? Pošto je ovo segment koji je koncipiran kao lista sa tačkama (kao i svaki drugi odeljak CV-ja osim rezimea), generalno pravilo je da navedete svoja obrazovna iskustva kao stavke. Međutim, postoje neki izuzeci, kao što su:
- Ako ste student na fakultetu: Navedite svoj fakultet i srednju školu (i sve druge obrazovne aktivnosti) kao tačke. Svaka tačka treba da sadrži primere uspeha u određenim predmetima, školske projekte, ocene i procene vašeg rada.
- Ako ste srednjoškolac sa dodatnim obrazovnim iskustvom: Učinite isto kao što je opisano iznad, samo izostavite deo o fakultetu.
- Ako je vaše jedino obrazovno iskustvo jedna škola: Navedite svoju školu u naslovu i napravite tačke koje sadrže vaše predmete, postignuća, školske projekte, itd.
Diplomirani komunikolog, Filozofski fakultet, Niš
Avgust 2016 - Avgust 2021
- Radim na sticanju diplome iz oblasti komunikologije.
Diploma srednje škole, Gimnazija „Stevan Sremac“, Niš
Septembar 2012 - Maj 2016
- Maturirao sam sa visokom prosečnom ocenom.
Odeljak o istoriji rada ili iskustvu: zanemareni dragulj
Mnogi studenti koji pišu svoj prvi CV ne obraćaju pažnju ni na šta osim na odeljak o obrazovanju. Bez radnog iskustva, čini se besmislenim da urade drugačije. Ali čak i ako ste mladi, imate mnogo toga da ponudite. Ako već imate radno iskustvo, možete nazvati ovaj odeljak „radno iskustvo“, u suprotnom možete odabrati da ga nazovete „iskustvo“. Ipak, ako se uredi na pravi način, ovaj odeljak vas može prikazati energičnijim, aktivnijim i kreativnijim.
Šta možete da napišete u odeljku o iskustvu u studentskom CV-ju? Evo nekoliko ideja:
- Letnji ili privremeni poslovi. Uglavnom želite da pokažete poslodavcu da ste već bili deo radnog kolektiva. Znate šta je rad.
- Praksa. Ako se nalazi na vašoj listi, to je jedna od najvećih mogućih prednosti. Praksa se obično odvija na komplikovanijim poslovima i vezana je za naprednija zanimanja.
- Socijalni / volonterski rad. Ovo pokazuje vašu sposobnost da sarađujete sa drugim ljudima i radite na ostvarenju zajedničkog cilja.
- Drugi projekti (lična interesovanja, inicijative u zajednici). Ovde se navodi sve što ne spada u prethodne kategorije (ili odeljak o obrazovanju). Primeri: Veb-sajtovi koje ste vodili sa prijateljima, događaji u lokalnoj zajednici koje ste podržali.
Obavezno koristite isti pristup kao u odeljku o obrazovanju: detaljno opišite svoje dužnosti, rezultate, projekte, interakcije i sve relevantne informacije. Čak i ako vam se ne čini impresivno, u vašem CV-ju se vidi da su to bile stvarne aktivnosti i/ili radno iskustvo.
Saradnik u prodaji u Vulkan knjižarama, Niš
Septembar 2015 - Jun 2018
- Dočekivao sam kupce i pomagao im u pronalaženju knjiga.
- Davao sam sugestije pri izboru književnih dela na osnovu potreba i želja kupca.
- Pratio sam uputstva poslovođe i pedantno upravljao projektima.
- Organizovao sam knjige i pridržavao se politike i misije knjižare.
Odabir ispravnog formata i šablona CV-ja
Ljudi su vizuelna bića. Svi volimo lepe stvari. Sve što je neuredno ili pretrpano narušava našu objektivnost, čak i u profesionalnom svetu. Šablon vam može pomoći da kreirate CV atraktivnog formata i da učini da vizuelni deo vašeg CV-ja radi za vas, a ne protiv vas.
Kvalitetan format CV-ja je važan za sisteme za automatsko praćenje kandidata i za menadžere odgovorne za zapošljavanje. Evo nekoliko zlatnih pravila koja treba poštovati:
- Koristite dosledne fontove svuda u svom CV-ju.
- Koristite metodu razdvajanja pri formatiranju CV-ja. Beli prostor između odeljaka i različite vizuelne forme mogu da zadrže pažnju menadžera za zapošljavanje do kraja CV-ja. Šabloni vam mogu pomoći da postignete odgovarajući razmak.
Nemojte biti previše kreativni. Neobične boje i prekomerno ukrašavanje vašeg CV-ja će ga učiniti neprofesionalnim. Kada ste u nedoumici, izaberite svedeniji šablon, poput ovih jednostavnih opcija sa sajta CVapp.rs. Ovi tipovi šablona odlično funkcionišu za različite pozicije početnog nivoa.
Obrati pažnju na vizuelni dizajn. Ako ste entuzijastičan dizajner ili studirate da to postanete, formatiranje CV-ja može biti zadatak koji biste želeli sami da uradite. Ali ako ovo nije slučaj, postoji veliki broj profesionalno dizajniranih, lepih šablona koji su testirani u okviru istraživanja (na primer, na ovoj veb-stranici). Sve što treba da uradite je da ih popunite svojim informacijama. Odličan šablon uklanja sve probleme.
Primer odeljka o veštinama: vaši najbolji alati i kvaliteti
Ovo je deo CV-ja koji najviše zavisi od posla za koji se prijavljujete. Različite kompanije traže različite veštine od svojih zaposlenih. Sigurno imate neke sjajne veštine. Samo ih dobro izaberite. Postoje dve osnovne stvari koje treba da znate u vezi ovog odeljka CV-ja za studente:
- Šta je glavna lista i kada se koristi
- Razlika između „tvrdih“ i „mekih“ veština i u kojim je slučajevima koja veština odgovarajuća
Metoda sa glavnom listom podrazumeva razmišljanje o svakoj mogućoj veštini koju mislite da prirodno posedujete ili koju ste stekli u školi, na projektima ili privremenim poslovima. Zapišite ih sve, čak i ako vam se čini da je malo verovatno da su odgovarajuće ili niste sigurni da li se uklapaju. Čuvajte ovu listu kao zasebni dokument. Vratite joj se svaki put kada pravite novi CV. Što više iskustva budete stekli, lista će biti bogatija i duža. Kada imate glavnu listu, treba sa nje da odaberete najbolje veštine koje su relevantne za određeni posao i dodate ih u taj određeni CV. Ovde dolazimo do „tvrdih“ i „mekih“ veština.
„Tvrde“ veštine se odnose na specifične zadatke, konkretna znanja, predmete, nauku ili alate. Poznavanje korišćenja Excel tabela ili Microsoft Worda su „tvrde“ veštine. Poznavanje programskog jezika ili stranog jezika su „tvrde“ veštine. „Meke“ veštine imaju veze sa društvenim interakcijama, organizacijom, intelektualnim i emocionalnim kvalitetima i slično. Upravljanje vremenom, zakazivanje, kao i timska saradnja su „meke“ veštine. Većina početnih pozicija (na primer u uslužnim poslovima) obično favorizuje „meke“ veštine.
- Napredne komunikacione veštine
- Korišćenje kancelarijskih tehnologija
- Motivisanost
- Društvene mreže
Najbitniji zaključci
- Dobijanje dobrog posla, čak i bez prethodnog iskustva, je ostvariv cilj. Samo se pobrinite da prilagodite svoj studentski CV određenoj poziciji i poslodavcu.
- Format i raspored informacija u CV-ju su izuzetno važni za prolaženje sistema za praćenje kandidata i impresioniranje menadžera odgovornog za zapošljavanje. Šabloni CV-ja mogu olakšati ovaj korak.
- Obrazovanje je srž CV-ja za studente. Neka ovaj odeljak bude detaljan. Navedite rezultate i brojeve ako je to moguće.
- U vašem CV-ju, rezime je vaš profesionalni profil slobodne forme. Ovde možete da budete donekle kreativni, ali takođe opišite svoje najbolje osobine, iskustva i dostignuća povezana sa radom.
- Koristite profesionalne alate i šablone za pravljenje CV-ja kako biste izbegli skrivene zamke u formatiranju CV-ja. To će vam značajno olakšati život.
Ako želite savršen alat koji će vam uštedeti vreme i pomoći da dobijete odličan posao, koristite kreator CV-ja na sajtu CVapp.rs sa profesionalno napravljenim šablonima koje su testirali regruteri!