1. Početna stranica
  2. Blog
  3. Pomoć za pisanje CV-ja
  4. Kako da navedete svoje obrazovanje u CV-ju
Napisao/Napisala Paul Drury:Paul Drury:

Kako da navedete svoje obrazovanje u CV-ju

19 minuta za čitanje
Kako da navedete svoje obrazovanje u CV-ju
U ovom blogu ćete pronaći korisne savete za navođenje obrazovanja u CV-ju. Pored osnovnih uputstava o pisanju odeljka o obrazovanju, analiziramo posebne okolnosti vezane za različite oblike edukacija i uticaj nivoa karijere na opisivanje obrazovanja. Ono što će vam biti od posebne koristi su saveti stručnjaka za pisanje CV-ja!

Kada razmišljate o tome kako da navedete svoje obrazovanje u CV-ju, potrebno je da razumete da je to suštinski važna komponenta u vašoj priči o traženju posla. U današnjem svetu, koji je gladan znanja, uobičajeno je imati različita iskustva vezana za obrazovanje i ona mogu uključivati stvari kao što su srednja škola, fakultet, postdiplomske studije, onlajn sertifikati, različiti treninzi, licence i drugo.

Ako ste radoznali i ambiciozni, obrazovanje se nastavlja dugo nakon samog diplomiranja. Postoji toliko mnogo „sitnih“ mogućnosti za učenje za koje nije potrebno nekoliko godina, a svakako su vredne pomena kada sastavljate svoj CV. Tehnologija proširuje pristup obrazovanju, a kada uložite vreme u razvijanje svojih veština, ima smisla da to podelite sa potencijalnim poslodavcem.

Počnimo sa osnovama navođenja obrazovanja u CV-ju

U pogledu same organizacije odeljka o obrazovanju u CV-ju, on uključuje:

  1. Naziv ustanove
  2. Nivo obrazovanja
  3. Mesto
  4. Datum završetka
  5. Prosečnu ocenu, odnosno opšti uspeh (samo kada je impresivan)

Kada se zapitate kako da navedete obrazovanje u CV-ju, evo šta je korisno da uradite:

  • Počnite sa najvišim stepenom obrazovanja i idite unazad obrnutim hronološkim redosledom
  • Navedite srednju školu samo ako niste studirali ili ste nedavno diplomirali.
  • Pozicioniranje odeljka o obrazovanju u vašem CV-ju zavisi od toga kada ste diplomirali. Ako ste nedavno završili školovanje, obrazovanje u vašem CV-ju je važnije i treba ga postaviti bliže vrhu vašeg CV-ja.

Svaki CV treba da sadrži segment o obrazovanju. Bez obzira na to kakvi ste bili u školi ili na fakultetu, uključite neke osnovne stvari. Ako ga u potpunosti izostavite, poslodavci će sigurno dovesti u pitanje vaše sposobnosti i motivaciju.

Savet stručnjaka

Da li poslodavci proveravaju vaše obrazovanje?

Možda mislite da nijedan poslodavac nema vremena za proveru vašeg obrazovanja, ali bez obzira na nivo pozicije za koju konkurišete, zapravo je neverovatno lako izvršiti osnovnu proveru. Dovoljan je kraći telefonski poziv i svaki univerzitet će imati lak pristup vašim prethodnim rezultatima. Iako ovo nije standardna procedura, ako postoji ikakav nagoveštaj toga da tvrdnje o vašem obrazovanju nisu baš tačne, nije teško proveriti ono što ste naveli. Ako na takav način lažete u svom CV-ju, to je prekršaj koji može dovesti do otkaza.

Nedovršeni programi obrazovanja. Ako ste započeli studije ili neki drugi obrazovni program, ali niste završili, navedite to samo ako je stečeno iskustvo relevantno za poziciju za koju se prijavljujete. Na primer, ako se prijavljujete za posao u prodaji, a završili ste prvu godinu geografije, to verovatno nije vredno pomena, osim ako studirate na nekoj prestižnoj ustanovi. 

Kako da u svoj CV uključite odeljak o obrazovanju ako se prijavljujete za posao u muzeju, a još niste završili studije istorije umetnosti? Nemojte ih izostaviti, jer uvek možete razgovarati o svojoj situaciji na razgovoru za posao. Imajte na umu da je sve što navedete, uključujući i obrazovanje u CV-ju, legitimna tema za diskusiju. 

Srednja škola. Ako je najviši nivo vašeg obrazovanja srednja škola, obično je dobra ideja da navedete diplomu srednje škole u CV-ju ako ste je završili u poslednjih 5-10 godina, ili se trenutno školujete. Ako trenutno idete u srednju školu, odeljak o obrazovanju u vašem CV-ju je odlično mesto da navedete vannastavne aktivnosti, značajne predmete koje izučavate i školska postignuća. 

Ako idete u srednju školu i sastavljate CV za posao sa nepunim radnim vremenom, pod jedan - svaka čast, a pod dva - verovatno nećete dobiti ovaj posao zbog svog radnog iskustva, pa iskoristite ovaj odeljak da istaknete sebe kao učenika, vašu radnu etiku i vaše strasti.

Sertifikati. Relevantne sertifikate i one koje ste nedavno stekli je obično dobro staviti u svoj CV, osim ako su istekli ili su na neki drugi način uočljivi na osnovu vašeg iskustva. Pazite da ne koristite previše skraćenica ili žargonskih naziva za njihovo opisivanje, potrudite se da CV bude profesionalan i držite se punih naziva sertifikata i institucija.

Navedite samo sertifikate koji su direktno relevantni za posao o kome je reč. Možda nećete biti voljni da skratite svoju listu obrazovanja, ali ako nije relevantna onda samo zauzima vitalni prostor za više podataka o vašoj karijeri. 100% relevantan CV je ubedljiv predlog za svakog menadžera za zapošljavanje. Ne dozvolite da manje važno obrazovanje pokvari utisak.

Kampovi i radionice. Skorije obuke van akademskih institucija, kao što su programerski kampovi, radionice joge ili obuka za sertifikat u oblasti brige o zdravlju, treba uzeti u obzir kada razmišljate kako da navedete obrazovanje u CV-ju. 

Nastojite da svaki opis bude kratak i precizan, ili potpuno preskočite detaljnu elaboraciju. Ubacivanje linka za završeni program ili organizaciju koja ga je organizovala može pomoći u davanju konteksta, posebno ako je neki neuobičajeni program u pitanju.

Stažiranje i stručna praksa. Ako ste radili kao pripravnik, čak i dok ste bili u školi, umesto da uključite stažiranje u obrazovanje u svom CV-ju, razmislite o tome da to navedete u okviru radnog iskustva, ili čak posebnog odeljka o stažiranju. Odeljak o obrazovanju obično se brzo „preleti“ da bi se utvrdilo da su osnovni zahtevi ispunjeni. Veća je šansa da se iskustvo stečeno tokom stažiranja pročita u odeljku o istoriji zaposlenja ili posebnom odeljku pri vrhu CV-ja.

Stažiranje se razlikuje od obrazovanja jer je direktno povezano sa vašom sposobnošću da obavljate posao za koji se prijavljujete. Potrudite se da se opis podudara sa opisom posla, jer elektronski sistemi za praćenje kandidata mogu čak tražiti odeljak o stažiranju za početničke pozicije.

Savet stručnjaka

Koji je vaš najviši nivo obrazovanja?

Vaša najskorija obrazovna kvalifikacija možda nije „najviši“ nivo vaše stručne spreme, pa stavite najznačajnije stečeno obrazovanje na prvo mesto. Obavezno navedite u svom CV-ju obrazovanje koje je najrelevantnije i najimpresivnije. To se odnosi i na stručne sertifikate, jer je stručna kvalifikacija relevantnija od diplome stečene pre deset godina.

Ključni saveti za navođenje obrazovanja u CV-ju

Iako će se sadržaj razlikovati u zavisnosti od pojedinca, oblasti poslovanja ili nivoa iskustva, postoji nekoliko opštih pravila o tome kako da uključite svoje obrazovanje u CV.

Uvek budite iskreni. Bez obzira na sve, nikada nemojte kriviti pravu sliku o svom obrazovanju u CV-ju. Svet je mali i izuzetno je lako proveriti vaše obrazovanje kada je to potrebno.

Ako formalno obrazovanje nije ključna tačka vaših postignuća u CV-ju, postoje bolji načini od laganja da pokažete kako je obrazovanje (i još važnije - učenje!) utkano u vaš profesionalni život. Ako nemate nikakvo obrazovanje koje biste mogli da navedete, pojačajte odeljak sa posebnim veštinama kako biste istakli tzv. „meke“ i „tvrde“ veštine koje ste stekli van učionice. 

Ne gubite samopouzdanje zbog preskakanja obrazovanja u svom CV-ju. Ako ste kvalifikovani za posao, to bi trebalo da se nađe u odeljku o vašem iskustvu, veštinama i celokupnoj prezentaciji vašeg CV-ja. Obrazovanje igra sporednu ulogu. Vaše radno iskustvo i potencijal za razvoj karijere su ono što je važno.

Neka odeljak o obrazovanju bude čist i dosledan. Ovo pitanje ćemo dublje analizirati u nastavku. Kada se pitate kako da obrazovanje uključite u svoj CV, imajte na umu da ovaj odeljak treba da bude kratak i sladak i posebno obratite pažnju na formatiranje i doslednost. Pravi šablon CV-ja će rezultirati čistim dizajnom, a možete koristiti i primere u nastavku za inspiraciju.

Prilagodite podatke. Uvek prilagodite svoj CV svakoj prijavi za posao - od odeljka o hobijima do opisa posla i obrazovanja. Iako fakultetske diplome uvek imaju prednost, ne želite da navedete da ste obučeni za posao kuvara ako se prijavljujete za posao u kancelariji. Ako bilo koja vrsta obrazovanja nije relevantna (osim vaše glavne diplome), razmislite o tome da to isključite iz CV-ja. Svaki delić CV-ja mora da zasluži svoje mesto u njemu.

Pomenite posebne počasti i nagrade. Obrazovanje u CV-ju retko uključuje dugačke stavke ili opise kao što je to slučaj sa radnim iskustvom, ali u ovaj odeljak možete uključiti važna priznanja, visoke prosečne ocene, eminentne mentore, stipendije ili nagrade. CV za one koji su u početnoj fazi karijere će verovatno imati više toga, dok će stariji profesionalci imati važnija postignuća koja će želeti da istaknu.

Relevantno stručno usavršavanje. Određene oblasti poslovanja, kao što su obrazovanje i umetnost, pridaju veliki značaj sticanju konkretne obuke. Ako imate veliki broj treninga i radionica, izaberite one koji bi mogli da privuku pažnju menadžera koji je zadužen za zapošljavanje za taj konkretan posao. 

Ako imate visok nivo akademskog iskustva kao što su publikacije, predavanja i studije, najbolje je da svakom od njih namenite posebnu kategoriju ili odeljak, umesto da pokušavate da sve uključite u odeljak o obrazovanju u svom CV-ju.

Navođenje obrazovanja tamo gde je bitno. Upravo ste diplomirali na fakultetu i prvi put tražite posao ili stručnu praksu. U ovom slučaju, najkritičnije je pitanje kako uključiti obrazovanje u CV. Preporučujemo da postavite odeljak o obrazovanju iznad dela sa radnim iskustvom. Ne opterećujte se – poslodavci vole tek svršene diplomce. U ovom scenariju, navedite ga odmah na vrhu ispod vašeg ličnog profila. U idealnom slučaju, tu imate i neko stažiranje ili radno iskustvo sa skraćenim radnim vremenom da zaokružite svoj CV.

U svim ostalim slučajevima, postavite odeljak o obrazovanju pri kraju svog CV-ja, što je često ispod radnog iskustva i posebnih veština.

Ovo treba uraditi
  • Budite 100% tačni u pogledu vremena obrazovanja
  • Navedite samo relevantno obrazovanje
  • Postavite obrazovanje na kraj biografije
Ovo ne treba uraditi
  • Prikrivati pauze u obrazovanju
  • Popunjavati CV „kursevima“
  • Fokusirati se na obrazovanje umesto na radno iskustvo

CV bez obrazovanja?

Možda mislite da ne posedujete značajno obrazovanje jer niste studirali na višoj školi ili fakultetu, ali čak i ako niste završili ni srednju školu, za mnoga radna mesta se traže drugi aspekti učenja, koji ne podrazumevaju diplome i sertifikate. Dodavanje odeljka o obrazovanju u CV možda nije tako teško kao što mislite:

  • Navedite nedovršene obrazovne kvalifikacije, pa čak i osrednje rezultate u srednjoj školi.
  • Koje onlajn obuke biste mogli da navedete?
  • Koje korisne lekcije ste naučili u životu, a ne tiču se radnog iskustva?

Obrazovanje stičete svakog minuta u svakom danu. Ako niste bili zvezda učionice, dobro razmislite o tome koje veštine će vam zatrebati na poslu i gde ste možda ranije stekli te veštine. Nemojte se stideti - nećete izgledati očajno i tako jednostavno pokazujete svoju kreativnost. To će vam dati prednost u odnosu na (mnoge) ljude koji odeljak o obrazovanju ostave prazan.

Dobro proučite vrste poslova za koje se prijavljujete. Više njih nego što mislite će biti otvoreno za zapošljavanje nekoga ko nema izuzetno obrazovanje, ali ima ispravan stav. Ako ne zahtevaju određene obrazovne kvalifikacije u opisu posla, verovatno ćete imati prostora za manevrisanje.

Savet stručnjaka

Da li LinkedIn proverava obrazovanje?

Nije isključeno da će algoritam platforme LinkedIn imati sposobnost da proveri tvrdnje o obrazovanju u budućnosti, ali to trenutno nije moguće. Međutim, kao i kod svih stvari koje se dešavaju onlajn, pravljenje „skrinšota“ je neverovatno lako, pa budite pažljivi sa izmenama koje unosite. Nikad se ne zna ko može da gleda.

Da li bi trebalo da stavite titulu uz svoje ime na LinkedIn-u?

Ovo je malo teže pitanje. Ako se za posao za koji se prijavljujete stavlja veliki akcenat na formalno obrazovanje, onda svakako razmislite o dodavanju titule, poput „Dr“. Master je daleko češća kvalifikacija i mnogi ljudi titule poput „MBA“ smatraju pretencioznim. Svakako, navedite je u svom LinkedIn profilu i istaknute je u sažetku profila.

Različite vrste obrazovnih kvalifikacija

Iako je uvek preporučljivo da u CV uključite 1-2 svoja najskorija obrazovna dostignuća (postdiplomci ne moraju da navode svoje uspehe u srednjoj školi), definitivno postoje nijanse u pogledu navođenja različitih vrsta obrazovanja u CV-ju.

Srednjoškolsko obrazovanje

Što se tiče vašeg srednjoškolskog obrazovanja, kao i kod uspeha na ispitima i akademskih kvalifikacija, svakako bi trebalo da razmislite o navođenju bilo kakvih vannastavnih aktivnosti u sledećem redu. Timski sportovi su impresivni kada je reč o mnogim radnim mestima na kojima ćete raditi sa ljudima i sve što je i izdaleka povezano sa oblašću poslovanja u kojoj želite da radite može biti značajno.

Osnovne studije

Bez obzira na to da li ste već diplomirali ili su vaše studije još uvek u toku, osnovne studije su uvek značajne za potencijalne poslodavce. Detalji kao što je smer na fakultetu su od vitalnog značaja, ali i sva dodatna usmerenja, ako želite. Nikada ne znate kada bi neko zajedničko interesovanje moglo da iskrsne usred razgovora za posao, tako da nikada nije naodmet uključiti malo više detalja (sve dok to ne zauzima previše prostora).

Postdiplomsko obrazovanje

Ako ste završili i postdiplomske studije – čestitamo! To je podrazumevalo puno napornog rada i u potpunosti zaslužujete da tome posvetite malo prostora u svom CV-ju. Naravno, ako imate dvadeset godina profesionalnog iskustva, i vaše postdiplomsko obrazovanje može biti malo manje relevantno. Međutim, ako ste u prvoj deceniji svoje karijere, onda svakako navedite više detalja o svojim disertacijama, tezama ili stipendijama. U idealnom slučaju, vaša akademska postignuća bi trebalo da budu relevantna za poziciju za koju se prijavljujete, ali čak i ako to nije slučaj, ona ipak pokazuju da imate kapacitet za dublji nivo učenja.

Savet stručnjaka

Da li u CV-ju da navedem očekivano vreme završetka studija?

Ako vaše školovanje još uvek traje, svakako nije loša ideja da obavestite svog budućeg poslodavca o očekivanom datumu diplomiranja. Nemaju sve studije standardnu dužinu i navođenje datuma kada očekujete da završite studije daje dojam samopouzdanja i osećaja o postavljenom cilju koji nameravate da postignete. Upisivanje vanrednih studija u trenutku kada počinjete sa traženjem posla je odličan način da pokažete budućem poslodavcu da uvek radite na sebi.

Primeri obrazovanja u vašoj biografiji

Primer 1: Standard

Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Diplomirani profesor španskog jezika i književnosti

Oktobar 2005 - novembar 2009.

  • Stečena diploma sa prosečnom ocenom 9,64
  • Član Udruženja profesora španskog jezika Srbije (UPŠS APES)

Primer 2: Apsolventski status

Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu, Odeljenje za psihologiju

Apsolvent na Odeljenju za Psihologiju 

Oktobar 2008 - jun 2012.

Primer 3: Navođenje studija koje su u toku

Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu, Studije novinarstva

Oktobar 2020 – u toku

  • Očekivano vreme diplomiranja: april 2025.

Primer 5: Profesionalni razvoj

Centar za medijaciju Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu

Specijalizovana obuka u slučajevima mobinga

Maj 2022.

Savet stručnjaka

Kako navesti nedovršene doktorske ili master studije u CV-ju?

Neki ljudi se mogu stideti toga što nisu završili doktorat ili master, ali za to često postoje dublji razlozi koje vredi elaborirati prilikom razgovora za posao. Neuspeh je deo života i nije sramota ciljati visoko i ne uspeti u postizanju tog cilja. Ako na razgovoru za posao ne analizirate neuspehe iz svoje prošlosti, vi ne istražujete u potpunosti sebe kao osobu. Budite čovek, budite skromni i navedite to (pod uslovom da niste izdržali na tim studijama samo par meseci). To će biti odličan odgovor na pitanje koje se često postavlja prilikom razgovora za posao: „Recite mi nešto o svom najvećem razočaranju“.

Ključne stvari koje treba upamtiti

Kreirati dobar CV često nije jednostavan posao, ali se nadamo da ste sada razumeli da postoji više od onoga što se na prvi pogled vidi kada razmišljate o tome kako da navedete svoje obrazovanje u CV-ju. To svakako nije sekundarna stvar u procesu traženja posla.

Koliko god da može da deluje primamljivo da se detaljnije raspišete o obrazovanju u svom CV-ju, sačuvajte relevantne detalje vezane za vaše obrazovanje za razgovor za posao. Cilj svakog CV-ja je da se kaže mnogo uz trošenje manjeg broja reči, a to posebno važi za odeljak o obrazovanju. Obično su naziv obrazovne ustanove koju ste pohađali i obrazovni program koji ste završili dovoljni da pomognu menadžerima zaduženim za zapošljavanje da shvate značaj svog obrazovanja.

Raznovrsno obrazovanje u vašem CV-ju daje sliku o vrednosti koju ćete doneti na radno mesto sa stvarima koje ste naučili i iskustvima koja ste stekli. Ukoliko vam je potrebno još inspiracije prilikom sastavljanja ovog dela CV-ja, pogledajte naše primere CV-ja, koji će vam sigurno biti od koristi!

Sastavite svoj CV za 15 minuta
Sastavite svoj CV za 15 minuta
Iskoristite profesionalne i u praksi proverene šablone koji strogo prate pravila pisanja CV-ja na koje poslodavci najviše obraćaju pažnju.
Kreiraj moj CV
Podelite ovaj članak
Osobine za CV
Paul Drury:Paul Drury:Osobine za CV
Podelite ovaj članak
Nastavite da čitate
Propratno pismo11 minuta za čitanje
Šta je propratno pismo?
Šta je propratno pismo?
Propratno pismo15 minuta za čitanje
Najbolji format CV-ja (sa besplatnim primerima na srpskom)
Najbolji format CV-ja (sa besplatnim primerima na srpskom)
Propratno pismo14 minuta za čitanje
Kako napisati propratno pismo - stručni vodič [2023]
Kako napisati propratno pismo - stručni vodič [2023]
Pomoć za pisanje CV-ja20 minuta za čitanje
Kako navesti svoja postignuća u CV-ju
Kako navesti svoja postignuća u CV-ju
Prelistajte sve
Ovaj vebsajt koristi kolačiće za poboljšanje korisničkog iskustva i obavljanje analitike i marketinga. Korišćenjem našeg vebsajta, saglasni ste sa svim kolačićima u skladu sa našim Politika količića i Politika privatnosti.
Prihvatite kolačiće